Za jak dlouho se spraví srst po kastraci?
V sobotu to bylo 14 dni, co nas kocour zacal uzivat IR. Po kastraci mel problemy a zacala mu mizet srtst ze spodni casti tela, stale se lizal a stale to pokracuje. Zadna zmena nenastala ani po 14 dnech, jen ma hezci srst, ale chybejici nedorusta.
Pred tim dostal antibiotika a kortikoidy. Krevni testy v poradku, ultrazvuk take, jen si nenecha sahnout na zadek.
Mame mit trpelivost, ze se to pomalu spraví nebo mate jeste neco jineho, co by mu mohlo pomoci.
Veterinar rekl, ze je celkem v poradku, ale veterinar je jiny, nez co provadel kastraci. Muze mu jen predepsat sampon. Ale ja si myslim, ze mu opravdu neco je.
Ohledem Vašeho dotazu, - nemohu se samozřejmě nijak zcela exaktně vyjadřovat k jeho problémům, protože Ad a) nejsem veterinář a Ad b) ani veterináři si nikdy netroufnou dělat nějaké diagnostiky a závěry o zvířeti, které neviděli, neznají a sami ho nějak nevyšetřili. Proto se mohu vyjádřit jen obecně, na základě zkušeností, které máme popsány od chovatelů v obdobných případech.
Pokud spojujete jeho současný stav s uvedenou kastrací, teoreticky je to možné. Jedná se přecejen o značný zásah do spontánního fungování organismu, což má své důsledky v oblasti změny běhu některých metabolických procesů a především v oblasti hormonální - často se projevuje navenek právě i kožními problémy.
Pokud si na zadek, či pooperační jizvy a okolí nechce nechat šáhnout, může to signalizovat nějaký problém "mechanického rázu" na který IRko nemá možnost přímého vlivu (špatné srůsty, manuálně nesprávné sešití tkání působící přílišný tah, event. nějaký pozůstatek cizorodého tělesa po operaci) - což může, nebo nemusí být. U koček je také větší pravděpodobnost, jisté nedůtklivosti, pokud jde o citlivá místa a umí to dát zřetelně najevo.
Co se týká změněných oblastí na kůži (vylízaných, rozmacerovaných), - nevíme, ale lze předpokládat, že narozdíl od procesů ve smyslu "nastavení" organismu, které IRko efektivně ovlivňuje - harmonizace metabolických procesů, kdy se srovnávají i tzv. hormonální disbalance, správné nastavení imunity, aktivace regenerativních - hojivých procesů, kde obvykle vidíme výsledky poměrně rychle, přebudování pozměněných tkání přece jen není možné očekávat "přes noc" - je to proces, který si může vyžadovat svůj čas, zejména, pokud nevíme, kolik faktorů je ve hře. Samotná kastrace je poměrně silný zásah, stejně jako i chirurgický zákrok s ní spojený. Nevíme jaké faktory se podepsaly na následném rekonvalescenčním stavu - zda bylo vše správně provedeno, zda se nepřidaly nějaké pooperační potíže typu zánětu, či infekce, zda tyto faktory nepomohly společně s následnou medikací spusti nějakou formu autoimunitní reakce, v neposlední řadě, pokud dochází ke změně v hormonálním systému a je nasazena poměrně silná medikace, antibiotika, kortikoidy, ja možné, že se dále tyto faktory krom záměru zajistit v maximálné možné míře např,. předejití zánětu, hnisání pooperační rány a pod., podílely na další "destabilizaci" organismu z pohledu fungování vnitřních procesů.
Dejte tomu ještě nějaký čas. Pokud podáváte IR, děláte z mého pohledu asi maximum možného k podpoře kýženého výsledku. Pokud uvádíte, že jste si již během prvních 14ti dnů podávání povšimla změny v oblasti kvality srsti, je to velmi pozitivní signál. Kvalita srsti je jakýsi indikátor, jak organismus funguje zevnitř. Tedy pokud vidíte změnu, zřejmě se již něco děje a organismus se srovnává a tam, kde neměl problém začíná lépe prosperovat. Nevíme však, s čím vším bojuje, tak při tom všem, co zmiňujete, bych asi nebyl tak úzkostný, že za 14 dní není není vše zcela OK a že kocour nemá narostlý nový kožich - na to je to přecijen ještě krátká doba. Je možné, že zásah také katalizoval nějaké jeho přirozené sklony k určitému typu potíží, které se nyní projevily.
Pokud se kocour líže, nevíme, zda jde o skutečný prurit, či "psychickou reakci" - občas se to stává. Každopádně, jak se zvíře bude dostávat do pohody, mělo by odeznít. Ohledem svědivosti máme obvykle zpětnou vazbu, že odezní skutečně v řádech dnů (ale jak píšu, nevím, co je skutečně ve věci) záleží na příčinách a množství faktorů.h
Ještě bych se jen zeptal, jak podáváte? Zčali jste za těchto okolností s trojnásobkem? (Prvních 7-10 dní trojnásobek, dalších 7-10 dvojnásobek, další období klasická udržovací dávka 1g/den?). Někdy se setkáváme s tím, že zákazníci se zvířaty v komplikovaných stavech - kdy skutečně potřebují značný impuls k nastartování požadovaných procesů, neb organismus sám situaci nezvládá a je rozhozený, dávkují nedostatečně. Tedy potom za daných okolností není progres takový, jaký bychom si přáli vidět.
Nevím, co jiného bych Vám doporučil z hlediska nějakých přípravků. IRko dělám proto, že jsem se v prvé řadě obeznámil s jeho účinky v praxi a nesetkal jsem se s účinnějším preparátem, což potvrzuje řada veterinářů.
Zkuste ještě přechodně zvýšit dávku (pokud jste tak již neudělali), jestli se situace, především stran citlivosti a vylizování postižených míst (které neustále znemožňuje jejich vyhojení) v krátké době nezlepší, pak doporučuji konzultaci a vyšetření u dalšího (jiného) veterináře, od kterého bych očekával nezávislé zhodnocení.
Držím Vám palce, s pozdravem
Jan Fučík